zeszklem.pl

Blog o domowych trendach, ogrodzie i zwierzętach domowych

DekoracjeWnętrza

Jak czyścić łóżko drewniane – najlepsze sposoby

Jak czyścić łóżko drewniane – najlepsze sposoby

Łóżko drewniane ma niesamowity urok, jednakże należy pamiętać, że wymaga ono właściwej pielęgnacji. To od użytkownika zależy, czy używane przez lata łóżka drewniane będą dalej cieszyły oko, czy stracą swój naturalny urok. Okazuje się, że meble z drewna wymagają podobnej pielęgnacji.

Łóżko drewniane – jak o nie dbać

Warto zaznaczyć, że kluczem do prawidłowego dbania o łóżko drewniane jest systematyczność. Regularne czyszczenie, a także zabiegi konserwacyjne są gwarancją nienagannego wyglądu drewna, co powinno być priorytetem dla każdego. Nie można dopuszczać do nadmiernego zakurzenia i zabrudzenia łóżka. Raz na parę dni warto przetrzeć je czystą, suchą ścierką. Idealnie sprawdzają się miękkie ściereczki z mikrofibry bądź ściereczki antystatyczne idealnie wyłapujące kurz. Natomiast w przypadku większych zabrudzeń można zastosować delikatne mleczko przeznaczone do mebli woskowanych. Wymagane jest jednak sprawdzenie etykiety produktów do czyszczenia. Celem jest uniknięcie sytuacji, w której przez pomyłkę bądź niedopatrzenie zacznie się stosować środki przeznaczone do łóżka lakierowanego bądź malowanego. Sporo osób zastanawia się, jak używać środków do pielęgnacji. Nigdy przede wszystkim nie wolno nanosić substancji czyszczących bezpośrednio na drewno. Najlepszą praktyką będzie nasączenie konkretnym produktem ściereczki, a kolejno nałożenie go na łóżko.

Łóżko drewniane
Łóżko drewniane

Czyszczenie łóżka z drewna

Pielęgnacja łóżka drewnianego powinna obejmować trzy kroki. Pierwszym z nich jest usunięcie kurzu przy zastosowaniu ściereczki. Kolejno używając czystej szmatki, trzeba nałożyć środek pielęgnujący, który przeznaczony jest do mebli woskowanych. Po paru minutach nową ściereczką trzeba usunąć nadmiar środka, a kolejno wypolerować powierzchnię mebla. Należy jednak pamiętać, że codzienna pielęgnacja nie jest wszystkim, gdyż drewno wymaga średnio co 2-3 miesiące przeprowadzenia konserwacji. W przypadku łóżek woskowanych konserwację trzeba wykonać przy zastosowaniu przeznaczonych do tego celu wosków. Przed nałożeniem go trzeba przede wszystkim dokładnie usunąć z powierzchni łóżka wszystkie zabrudzenia, a także kurz. Warto też zwrócić szczególną uwagę na miejsca, gdzie znajdują się zdobienia lub wgłębienia, gdyż tam gromadzi się najwięcej brudu. Kolejno można przejść do nałożenia wcześniej przygotowanego wosku, dzięki któremu drewno zyska blask, a ponadto właściwości antystatyczne powodujące mniejsze osadzanie się uciążliwego kurzu. W wielu sklepach internetowych i stacjonarnych można zakupić świetne preparaty do czyszczenia drewna.

Udostępnij