zeszklem.pl

Blog o domowych trendach, ogrodzie i zwierzętach domowych

Zwierzęta

Wpływ kota na zdrowie człowieka

Wpływ kota na zdrowie człowieka

Koty mają bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka, co może wynikać z posiadanych przez nich cech. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Bliska więź emocjonalna

Zwierzę może stworzyć z człowiekiem dość bliską więź emocjonalną, która będzie wpływała na jego codzienne samopoczucie. Główne cechy kota to powściągliwość w okazywaniu uczuć oraz chodzenie własnymi ścieżkami. Jednak mimo tego zwierzęta te są bardzo przywiązane do człowieka, który się nimi opiekuje. Kot może zapewnić człowiekowi towarzystwo, dlatego nie będzie się on czuł tak samotny.

Zdrowie serca

Posiadanie kota przez człowieka może mieć także dość duży wpływ na zdrowie serca. Przeprowadzone badania wykazały, że codzienny kontakt z kotem pomoże obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno, co doskonale sprawdzi się u osób, które zmagają się z nadciśnieniem. Nowy kot w domu może mieć także wpływ na zmniejszenie się poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń, takich jak na przykład zawał serca lub udar.

Kojące ciepło

Bez wątpienia można stwierdzić, że wpływ kota na człowieka jest znaczący. Podczas przebywania na co dzień z kotem można odczuwać kojące ciepło, które bije z jego ciała. Ma to szczególne znaczenie podczas wspólnego wypoczywania oraz drzemek. Koty bardzo często masują łapkami swoich właścicieli, co sprawia im radość. Ugniatanie właściciela łapkami jest jednym ze sposobów na okazanie mu uczuć.

Redukcja niepokoju

Posiadanie kota na co dzień może także wpłynąć na redukcję niepokoju u każdego człowieka. Dlatego nad przygarnięciem tego zwierzaka powinny się zastanowić wszystkie osoby, które są nerwowe i nadmiernie się stresują. Relaksujące działanie dla człowieka może mieć głaskanie kociego futerka, a także słuchanie kociego mruczenia. Obecność kota może wpływać na wytwarzanie się hormonów szczęścia, które zmniejszają stres oraz mają działanie uspokajające. Dlatego koty doskonale sprawdzają się jako towarzysze osób starszych. Dzięki nim seniorzy nie czują się tak samotni.

Lecznicze mruczenie

Mruczenie kotów może mieć właściwości lecznicze, dlatego polecane jest posiadanie zwierzaka w przypadku zmagania się z różnymi problemami zdrowotnymi. Częstotliwość mruczenia, która wynosi 20-140 Hz, jest bardzo korzystna dla zdrowia człowieka. Koty najczęściej mruczą, gdy są zadowolone. Jednak mruczenie może się również pojawić w innych sytuacjach, takich jak na przykład zranienie lub przestraszenie zwierzęcia.

Wykrywanie chorób

Wiele badań wykazało, że koty są zdolne do wykrywania różnych chorób u swoich właścicieli. Jest to możliwe dzięki niezwykle czułemu węchowi zwierzaków, który może wykrywać zmiany chemiczne w organizmie człowieka. Koty mogą ostrzegać swoich właścicieli na przykład przed atakami padaczki, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie ich negatywnych konsekwencji. Zadziwiająca umiejętność ostrzegania właściciela przed problemami zdrowotnymi wynika z przywiązania zwierzaka oraz chęci wsparcia swojego przyjaciela.

Udostępnij