zeszklem.pl

Blog o domowych trendach, ogrodzie i zwierzętach domowych

Zwierzęta

Najmniejsze zwierzęta domowe – które warto wybrać do małego mieszkania?

Najmniejsze zwierzęta domowe – które warto wybrać do małego mieszkania?

Większość dzieci chce mieć zwierzątko. Bardzo często rodzice odmawiają im tej przyjemności, gdyż mieszkanie jest za małe lub nie ma czasu, aby się nim zajmować. Można jednak pójść na kompromis i zdecydować się na słodkie zwierzęta domowe, które nie wymagają dużo czasu na opiekę i nadają się nawet do niewielkiego mieszkania.

Najmniejsze zwierzęta domowe

W większości przypadków w domu trzyma się psy i koty. Są to najpopularniejsze zwierzęta domowe, które można wziąć ze schroniska lub kupić z legalnych hodowli. Jeśli chodzi o najmniejsze zwierzęta domowe, to może te dwa gatunki do nich nie należą. Choć można znaleźć miniaturki psów, które mieszczą się w dłoni i jako dorosłe nie mają dużo więcej centymetrów. Wśród najmniejszych zwierząt domowych popularnych w Polsce są myszki, chomiki i szczury. Zwierzęta domowe gryzonie cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż nie wymagają dużej uwagi i nie zajmują dużo miejsca.

Słodkie zwierzęta domowe do małego mieszkania

Wiele osób mieszka w bloku i nie ma miejsca, aby wziąć pod opiekę psa wilczura. W niewielkim mieszkaniu można trzymać gryzonie, choć przez wiele osób nie są one uważane za słodkie. Jednak mała świnka morska wygląda cudownie i można się w niej zakochać od razu. Wśród słodkich zwierząt domowych oczywiście prym wiedzie królik miniaturka. Taki mały gryzoń wygląda jak zabaweczka, a przy tym może sprawić domownikom wiele radości. Można także przygarnąć szynszyle, które również przyprawiają o uśmiech od razu, jak się na nie patrzy.

Zwierzęta domowe, które wymagają mniejszej uwagi

Każde zwierze, które jest w domu, powinno być odpowiednio zadbane. Nie wolno zapominać o regularnym karmieniu, a także zaspokajaniu innych potrzeb. Można zdecydować się na akwarium z jedną rybką lub nieco większe z większą ilością rybek. Jest to przyjemne dla oka, a także nie wymaga dużo pracy. Raz na jakiś czas należy wymienić wodę i wyczyścić szybę. Jeśli w akwarium będzie dobry filtr, to wodę trzeba będzie jedynie co pewien czas podmieniać. Rybki wyglądają pięknie i można patrzeć się na nie godzinami.

Papużki w niewielkim mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Papugi są bardzo wdzięcznymi zwierzątkami, które można hodować nawet w niewielkim mieszkaniu. Większość czasu spędzają one w klatce, jednak muszą raz na jakiś czas rozprostować skrzydła i polatać. Wówczas należy pamiętać o zamknięciu wszystkich okien i balkonu, gdyż ptaszek może uciec i będzie trzeba go szukać. Wybierając papużki jako zwierzątko domowe, należy mieć na względzie, że są one dość głośne. Czasami mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

O czym pamiętać, decydując się na zwierzątko domowe?

Nawet najmniejsze zwierzęta domowe są istotami żywymi i mają swoje uczucia. Każde zwierzątko musi być traktowane z szacunkiem. Rodzice powinni pilnować dzieci, aby się odpowiednio zajmowały takimi domownikami. Od małego należy zwracać uwagę na to, że zwierzątka nie wolno ciągnąć za ogon czy mocno ściskać. Decyzję o kupnie czy wzięciu zwierzęcia ze schroniska należy dokładnie przemyśleć, aby potem nie trzeba było go oddawać.

Udostępnij