zeszklem.pl

Blog o domowych trendach, ogrodzie i zwierzętach domowych

Ogród

Jakie kwiaty rosną wiosną?

Jakie kwiaty rosną wiosną?

Wielu ogrodników zastanawia się, jakie kwiaty rosną wiosną. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najpopularniejszymi gatunkami wiosennych kwiatów w ogrodach.

Śnieżyczka przebiśnieg

Pierwszym kwiatem, który kwitnie na wiosnę, jest śnieżyczka przebiśnieg. Ten zwiastun końca zimy może się pojawić na trawniku już w lutym lub marcu. Przebiśniegi kwitną białymi, delikatnymi kwiatami i rosną w kępach. Są doskonałą ozdobą zieleniącego się trawnika na wiosnę. Przebiśniegi mogą także rosnąć dziko, na przykład w lasach lub parkach.

Krokus

Kolejnym popularnym kwiatem wczesnowiosennym jest krokus. Krokusy kwitną ma przełomie marca i kwietnia. Podobnie jak przebiśniegi, rosną w kępach na trawnikach. Krokusy występują w różnych odmianach, które są względem siebie zróżnicowane na przykład kolorem. Najczęściej występują krokusy o barwie liliowej oraz w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Krokusy najlepiej sadzić wczesną jesienią na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Dzięki temu kwiaty na pewno zakwitną na wiosnę.

Pierwiosnek

Popularne kwiaty kwitnące wiosną to także pierwiosnki, inaczej nazywane prymulkami. Pierwiosnki występują w różnych odmianach. Wśród nich można wymienić gatunki ząbkowane, omszone lub bezłodygowe. Ich kwitnienie może rozpocząć się już w marcu i trwać aż do lipca, w zależności od wybranej odmiany. Pierwiosnki zwracają na siebie wzrok dzięki bogatej kolorystyce. Dlatego stanowią doskonałą ozdobę przydomowych rabatek i skalniaków. Uprawa pierwiosnków wymaga odpowiedniego dostosowania do nich warunków, zwłaszcza glebowych.

Tulipan

Wśród najczęściej występujących kwiatów kwitnących na wiosnę można również wyróżnić tulipany, które zachwycają swoim niepowtarzalnym wyglądem. Tulipany prezentują się niezwykle efektownie, dlatego dobrze wyglądają w ogrodach zaaranżowanych w różnych stylach. Ten gatunek kwiatów kwitnie od marca do kwietnia, w zależności od odmiany. Tulipany najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, a więc warto im takie zapewnić. Jeśli pragnie się mieć tulipany w ogrodzie to powinno się je zasadzić jesienią.

Szafirki

Szafirki to kolejny gatunek kwiatów, który kwitnie w ogrodach na wiosnę. Szafirki to niewielkie kwiaty, które kwitną od kwietnia do maja. Zazwyczaj występują w kolorze niebieskim, jednak niektóre odmiany szafirków mogą także przyjmować inne barwy, takie jak biel lub róż. Szafirki mogą tworzyć romantyczne kompozycje kwiatowe w wielu ogrodach. Ten gatunek kwiatów nie jest specjalnie wymagający pod względem warunków środowiska. Najlepiej rośnie na lekko wilgotnych glebach, które są dość dobrze przepuszczalne.

Zawilec

W ogrodach na wiosnę można również znaleźć takie kwiaty jak zawilce. Zawilce także występują w różnych odmianach i zazwyczaj rosną w skupiskach. Zawilce kwitną w okresie od marca do kwietnia. Doskonale się prezentują w ogrodzie w towarzystwie innych wiosennych kwiatów. Najlepiej sadzić je jesienią na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W tym przypadku ich wzrost będzie najlepszy, a kwitnienie niezwykle efektywne.

Udostępnij