zeszklem.pl

Blog o domowych trendach, ogrodzie i zwierzętach domowych

PoradnikWnętrza

Funkcjonalna garderoba w domu

Funkcjonalna garderoba w domu

Marzeniem wielu ludzi jest posiadanie funkcjonalnej i estetycznej garderoby. Istnieją ciekawe pomysły na to, jak ją urządzić.

Jakie są pomysły na garderobę?

Urządzenie domowej garderoby to dość spore wyzwanie. Celem jest nie tylko to, żeby była funkcjonalna, ale też przyjemna. Sporo kłopotów sprawia także mała garderoba. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób urządzić pomieszczenie, żeby wszystko znajdowało się pod ręką. Trzeba przede wszystkim dobrać dogodne miejsce na garderobę. Wiele zależy od potrzeb konkretnej osoby. Z tego powodu na samym początku urządzania garderoby należy zastanowić się, gdzie najwygodniej będzie się z niej korzystało. Możliwości jest dość sporo. Przeważnie spotyka się garderoby umieszczone obok sypialni bądź łazienki. Jest to świetna jej lokalizacja. W tak zlokalizowanej garderobie będzie bardzo wygodnie się ubierało. Wszystko można mieć pod ręką, co jest celem wielu osób. Co istotne, garderobę można też stworzyć w oddzielnym pokoju. Wiele w tej kwestii zależy od układu konkretnego domu. W przypadku, gdy dysponuje się mniejszym pomieszczeniem, można je przeznaczyć do pełnienia funkcji garderoby. Najlepiej taką przestrzeń zaaranżować w taki sposób, żeby można było wygodnie oraz funkcjonalnie składować wszelką odzież.

Części garderoby – co trzeba wiedzieć?

W przypadku, gdy ma się nieco wolnej przestrzeni, bardzo dobrze będzie dobudować pomieszczenie na garderobę. Jedyne co trzeba zrobić to na dowolnej posadzce umieścić ściankę działową z płyty kartonowo-gipsowej, a kolejno doprowadzić tam instalację elektryczną dostosowaną do potrzeb oświetlenia oraz pod niezbędne gniazdka. Okazuje się, że garderoby z powodzeniem aranżowane są też w przedpokojach. Mowa tutaj o najczęściej spotykanej opcji zwłaszcza w małych mieszkaniach. Jest tak, ponieważ w korytarzach nierzadko istnieją wnęki. Można je bez problemu zagospodarować na przykład na szafę bądź specjalny system przeznaczony do organizacji garderoby. Należy dodać, że zastosowanie wszelkich nietypowych oraz trudnych miejsc w domu to także świetny pomysł na garderobę. Mowa tutaj o wszelkich uskokach, skosach oraz przejściach. Trzeba wiedzieć, że zaletą takiej opcji jest to, że można w niej składować nie tylko odzież, ale też np. różnego typu sprzęty oraz inne przedmioty codziennego użytku.

Garderoba w domu

Jak się okazuje, na niewielką garderobę wystarcza zaledwie około dwóch metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. W wielu przypadkach, żeby można było swobodnie się poruszać oraz przeglądać rzeczy, wystarczy zaledwie 70 centymetrów wolnej przestrzeni mieszkalnej. Co więcej, żeby się ubrać i przejrzeć w lustrze, trzeba móc od niego odejść na odległość wynoszącą minimum 60 centymetrów. Bardzo ważne jest to, że górna krawędź lustra zawsze powinna znajdować się na wysokości około 180 centymetrów, a dolna paręnaście centymetrów nad podłogą. Podczas uwzględniania tych praktycznych wymogów, trzeba wymierzyć wnętrze przeznaczone pod garderobą oraz zaplanować sposób jej wyposażenia, co jest kwestią priorytetową.

Udostępnij